Προσκαλούνται οι ενδιαφερόμενοι να υποβάλουν εκδήλωση ενδιαφέροντος για μία θέση συνεργάτη/συνεργάτιδας στο πλαίσιο χρηματοδοτούμενου ερευνητικού προγράμματος, ο/η οποίος-α θα διεξάγει έρευνα με στόχο την εκπόνηση Διδακτορικής Διατριβής στην ανάπτυξη μορίων για την ανίχνευση και εν δυνάμει καταπολέμηση του γλοιώματος (όγκοι εγκεφάλου).

Περιγραφή ερευνητικής δράσης: Η εν λόγω έρευνα αφορά τη διεπιστημονική συνεργασία μεταξύ τριών Ερευνητικών Φορέων: α) στο Τμήμα Χημείας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων: θα πραγματοποιηθεί ο σχεδιασμός και σύνθεση μορίων για την ανίχνευση και εν δυνάμει καταπολέμηση του γλοιώματος, (β) στο Νευροχειρουργικό Ινστιτούτο του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων: θα υλοποιηθεί η βιολογική αξιολόγηση των μορίων που θα συντεθούν σε καρκινικές κυτταρικές σειρές γλοιώματος (κυτταρική πρόσληψη, κυτταρικός θάνατος, μηχανισμός δράσης κτλ.) & γ) στο Ινστιτούτο Πυρηνικών & Ραδιολογικών Επιστημών & Τεχνολογίας, Ενέργειας & Ασφάλειας, του Εθνικού Κέντρου Έρευνας Φυσικών Επιστημών «Δημόκριτος»: θα πραγματοποιηθεί η ραδιοεπισήμανση των τελικών μορίων και θα πραγματοποιηθεί in vivo αξιολόγηση σε πειραματόζωα.

Ο/Η υποψήφιος-α διδάκτορας που θα επιλεγεί θα εργαστεί στο πλαίσιο διεπιστημονικής συνεργασίας μεταξύ των τριών αυτών ερευνητικών φορέων.

Η ολοκλήρωση της ερευνητικής του εργασίας αναμένεται να οδηγήσει σε επιστημονικές δημοσιεύσεις σε διεθνή περιοδικά με υψηλούς δείκτες απήχησης.

Ο/H υποψήφιος-α διδάκτορας που θα επιλεγεί μπορεί να ξεκινήσει την ερευνητική του εργασία μόλις ολοκληρωθεί η εγγραφή του για απόκτηση Διδακτορικής Διατριβής.

Απαραίτητα Προσόντα

Οι υποψήφιοι πρέπει να διαθέτουν Πτυχίο Χημείας ή Βιολογίας ή συναφών επιστημών και Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης στη Χημεία ή Βιολογία ή συναφών επιστημών.

Η άριστη γνώση της Αγγλικής Γλώσσας (γραπτά και προφορικά – κατά προτίμηση επιπέδου Proficiency) είναι απαραίτητη.

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να επικοινωνήσουν με τον Καθηγητή Ανδρέα Τζάκο: atzakos@uoi.gr / 2651008387. (https://chem.uoi.gr/meli-dep/tzakos-andreas/).