Το Τμήμα Χημείας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων καλεί τους ενδιαφερόμενους να υποβάλλουν αιτήσεις για την πραγματοποίηση εκπαιδευτικών επισκέψεων στους χώρους και τα εργαστήρια του Τμήματος.

Οι αιτήσεις θα πρέπει να αποστέλλονται μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στην Γραμματεία του Τμήματος Χημείας (gramchem@uoi.gr) με θέμα «ΑΙΤΗΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΗΣ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΧΗΜΕΙΑΣ» το αργότερο έως τις 20 Νοεμβρίου 2024. Στην αίτηση θα πρέπει να αναγράφεται ο αριθμός των μαθητών, τα ονοματεπώνυμα των συνοδών καθηγητών καθώς και στοιχεία επικοινωνίας με την σχολική μονάδα (τηλέφωνο και e-mail).

Επισημαίνεται ότι δεκτές γίνονται αιτήσεις (με σειρά προτεραιότητας) από σχολεία της Β-μιας εκπαίδευσης του Νομού Ιωαννίνων και συγκεκριμένα από τις τάξεις Β και Γ λυκείου (Θετική Κατεύθυνσή και Κατεύθυνσή Υγείας).  Δεν γίνονται αποδεκτές αιτήσεις από σχολεία: της Α-μιας εκπαίδευσης, Γυμνάσια, Επαγγελματικές Σχολές ή Λύκεια καθώς και από άλλες κατευθύνσεις των Γενικών Λυκείων (Ανθρωπιστικών Σπουδών, Τεχνολογίας και Πληροφορικής). Από κάθε σχολική μονάδα μπορεί να κατατεθεί μια αίτηση ώστε να υπάρχει δυνατότητα μεγαλύτερης επισκεψιμότητας.

Οι ενδιαφερόμενοι θα ειδοποιηθούν τηλεφωνικά ή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου για την αποδοχή της αίτησης τους. Η επίσκεψη θα προγραμματίζεται από τους υπευθύνους των εργαστηρίων του Τμήματος Χημείας, σε συνεννόηση με την σχολική μονάδα, ανάλογα με τον φόρτο του εκπαιδευτικού έργου του κάθε εργαστηρίου.

Η επιτροπή Εξωστρέφειας του Τμήματος Χημείας,

Δημοσθένης Γκιώκας, Καθηγητής

Πασχάλης-Θωμάς Δούλιας, Αναπληρωτής Καθηγητής

Δρ. Αγγελική Φλώρου, Ε.ΔΙ.Π.

AITHSH 2024