Ο Ivano Bertini γεννήθηκε το 1940 στην Πίζα της Ιταλίας. Έλαβε το διδακτορικό του δίπλωμα Χημείας από το Πανεπιστήμιο της Φλωρεντίας το 1964 και το 1969 ανακηρύχτηκε Υφηγητής. Από το 1975 υπηρετεί στο ίδιο Πανεπιστήμιο ως τακτικός καθηγητής Ανόργανης Χημείας. Οι πρώτες του μελέτες αφορούσαν στη θεωρητική ανόργανη χημεία και φυσικοχημεία. Από το 1975 άρχισε να μελετά τη σχέση δομής δραστικότητας μεταλλοπρωτεϊνών. Από το 1994 μετέτρεψε το εργαστήριό του σε εργαστήριο NMR για μελέτη της βιολογικής δομής μεταλλοπρωτεϊνών. Προσδιόρισε τη δομή σε διάλυμα κυρίως παραμαγνητικών μεταλλοπρωτεϊνών, ενώ οργάνωσε και ανέπτυξε τμήμα μοριακής βιολογίας για έκφραση και καθορισμό πρωτεϊνών. Μελέτησε επίσης την αποδιέγερση ηλεκτρονίων (relaxation) μέσω πυρηνικής αποδιέγερσης σε μεταβαλλόμενα μαγνητικά πεδία και συνέβαλλε στη θεωρητική περιγραφή διαφόρων θεμάτων ηλεκτρονικής / πυρηνικής ρελαξομετρίας. Το εργαστήριό του από το 1994 αναγνωρίστηκε ως Ευρωπαϊκή υποδομή στο βιομοριακό NMR. Από το 1998 συντονίζει τις Ευρωπαϊκές δραστηριότητες του πεδίου του βιολογικού NMR μέσω Συμφωνικής Δράσης (Concerted Action) της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και μέσω ενός Ευρωπαϊκού Δικτύου Συνεργασίας Υποδομής. Έχει δημοσιεύσει περίπου 500 επιστημονικά άρθρα και βιβλία και έλυσε περισσότερες από 40 δομές πρωτεϊνών. Έχει διατελέσει μέλος του εκδοτικού προσωπικού ή του σώματος συμβούλων σε δεκαπέντε από τα πιο σημαντικά διεθνή περιοδικά χημείας, βιοχημείας και ανόργανης χημείας. Υπήρξε ακόμη οργανωτής ή συνοργανωτής πάρα πολλών διεθνών συνεδρίων στον κλάδο της Βιοανόργανης Χημείας.

Περισσότερες πληροφορίες στο σύνδεσμο που ακολουθεί: