Σε περίπτωση που δεν γνωρίζετε που γίνεται το φοιτητικό εργαστήριο Οργανικής Χημείας ΙΙ, όταν ξεκινήσουν δια ζώσης, αυτό βρίσκεται στο ισόγειο του Ε3 κτηρίου (συντεταγμένες google maps 39°37’19.4″N 20°50’42.2″E), στα προκατ κτήρια που βρίσκονται δεξιά της εισόδου του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου.
Το εργαστήριο λαμβάνει χώρα σε δύο ημέρες, είτε Δευτέρα-Τρίτη είτε Πέμπτη-Παρασκευή. Για την άσκηση των φοιτητών (-τριών) έχουν δημιουργηθεί 6 ομάδες των 18 ή 19 ατόμων. Κάποιες ομάδες διαθέτουν ένα διδάσκοντα, κάποιες δύο διδάσκοντες. Σε αντίθεση για τις ανάγκες του εργαστηρίου Οργανικής Χημείας Ι, υπήρχαν δέκα ομάδες των 10 ή 11 ατόμων, των οποίων η χρήση έχει ολοκληρωθεί με την ολοκλήρωση του εργαστηρίου.

Λ. Χατζηαράπογλου